Sektör dışında birisi size ‘’lashing nedir ‘’ diye sorarsa, tanımını anlatmakta zorluk çekeceğimiz bir iş yapıyoruz. Çünkü kendi iş dalı ne kadar zorsa, bir o kadar anlatımı da zordur. Anlatımdan başlayalım o halde.

Lashing, nasıl ki arabaya bindiğinizde yasalar gereği kendimizi bir kaza esnasında yaralanmalara karşı korumak için emniyet kemeri ile bağlıyorsak, işte tamda biz bunun benzerini ürün veya eşyalara, zarar görmesin diye uyguluyoruz. Varış noktasına kadar hasarsız bir şekilde taşıma kurallarına göre bağlıyor ve gönderiyoruz.


Diğer taraftan mesleki tanımı ise ürünlerin deniz, kara, hava taşıma standartlarına, taşıma aracının bağlı olduğu kuruluşun veya sigorta şirketlerinin belirlediği şekilde, ürüne zarar vermeden ama aynı zamanda gideceği yere kadar hasar görmeden ulaşmasını sağlamaktır. İşte biz bunu 21 senedir profesyonelce yapıyoruz.
Dikkatle, özenle, hassas ve profesyonellik bilinci içerisinde bize güvendiğiniz yüklerinizi, güvenle bağlıyoruz. Biz buyuz, lashing yapıyoruz, yaptığımız işi seviyoruz.


Ulusal ve uluslararası taşımacılıkta en önemli unsur, malzeme ve ekipmanların zamanında ve güvenli bir şekilde yerine ulaştırılmasıdır. Taşıma güvenliğini sağlayan en önemli unsurların başında LASHING (yük bağlama, sabitleme) sistemi gelmektedir. LASHING sistemi tarihten bugüne kadar yaşanan tecrübelerin ışığında geliştirilmiş, FİZİK KURALLARINA DAYALI TEKNİKLER OLARAK yükleme ve bağlama sistemidir. Özellikle uluslararası deniz taşımacılığında farklı malzeme ve ekipmanların, farklı tonaj ve özelliklerdeki kuru yük gemileriyle ya da belirli ölçülerdeki konteynırlarla hedefe güvenli bir şekilde ulaştırılması ancak değişken unsurlar gözetilerek yapılan projelerle mümkündür. LASHING projesinin uygulanmasında kullanılan teknik ekipmanlar ve aparatlar, demir ve çelik malzemeden oluşan, uluslararası kalite standartlarında üretilmiş malzemelerden oluşmaktadır. Montaj ve teknik uygulaması son derece titizlikle denetlenir.
Lashing yapılmadan önce yapılması gereken en önemli kural; malzemenin yükleneceği taşıtın ya da aracın yüklemenin tonajına göre uygun olup olmadığı tespiti yapıldıktan sonra yükleme gerçekleştirilir. Yükleme sırasında malzeme yükleneceği yerin tam merkez ortasına yüklenerek veya yükün tonajını zemine basan kısmının taşıma aracın ya da taşıtın tamamen zemin basma noktalarına dağıtılmasına yardımcı olunur.